فرش دستبافت

قالیشویی ایرانیان بهترین انتخاب برای شست فرش ارزشمند شماست.

ایران در میان کشورهایی که فرش دستبافت تولید می کنند سرآمد است. و فرش های دستبافت ایرانی ،اثری هنری با ارزش بسیار بالای مادی و معنوی به حساب می آید .انواع فرشهای دستباف از نظر متریال رامی توان به دو نوع ابریشم و پشم تقسیم‌بندی کرد .در بافت فرشهای ابریشم از نخ ابریشم استفاده می شود .اما برای فرش های پشمی از پشم برای تار و پود و نخ پنبه برای پرزهااستفاده میشود .حال اگر این فرش های با ارزش به درستی مورد استفاده قرار نگیرد .،و مراقبتهای لازم از آنها انجام نشود ،دچار آسیب می شوند .در این مقاله از قالیشویی ایرانیان می خواهیم شما را با اصول مهم در نگهداری از فرش دستباف آشنا کنیم.

  نکات مهم درباره استفاده از فرش دستباف

 محل پهن کردن فرش دستباف باید سطحی صاف و بدون پستی بلندی باشد .سطوح سنگ وسرامیک بهترین انتخاب است.

 هنگام جارو کردن بهتر است گرد و خاک احتمالی موجود در زیر آن نیز تمیز شود .گرد و خاک موجود در خانه ها معمولاً دارای خواص قلیایی هستند .(بر اثر گچ و آهک احتمالی موجود در آن )بنابراین در صورت تماس مداوم با فرش می‌تواند موجب پوسیدگی فرش شود .

فرشهای دستبافت نسبت به نور نیز حساس می باشند .و بهتر است که فرش در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرد. اگر خانه شما نورگیر است .بهتر است، از روفرشی در ساعات خاص روز استفاده کنید .و چرخاندن فرش طی بازه های زمانی ماهانه  پیشنهاد می شود.

 اجسام سنگین با پایه های کوچک را روی فرش قرار ندهید .فشار بیش از حد به یک نقطه از فرش باعث کوبیدگی و پارگی در فرش می شود.

 اگر در خانه کودک خردسال دارید مراقب بازی های او باشید .و حتماً از روفرشی استفاده کنید.اطمینان حاصل کنید که فرش شما در معرض رطوبت قرار نگیرد .فرش های دستبافت از الیاف گیاهی  تولید می شوند بنابراین استعداد زیادی در جذب رطوبت و متعاقبا پوسیدگی دارند .پس بهتر است فرش خود را در فضایی پهن کنید که رطوبت نداشته باشد.

نکاتی در باره نظافت وشستشوی فرش دستبافت

نظافت و شستشوی فرش دستباف کاری بسیار حساس و مهم است در این بخش چند نکته مهم در این زمینه را یادآوری می کنیم .مواد شوینده مناسب انتخاب کنید .این موضوع به خصوص برای فرش های با قدمت بیشتر بسیار مهم است ..شستشوی فرش دستباف به این دلیل که در بافت آنها از رنگهای طبیعی استفاده می شود نسبت به مواد شوینده صنعتی واکنش نشان می دهند .و در بسیاری از موارد دچار پخش شدگی رنگ می‌شوند و نقشه اصلی فرش از بین می رود .کدرشدگی و چرک مردگی از دیگر مشکلاتی است که برای فرش های ایرانی به وجود می آید .بنابراین بسیار مهم است که از مواد شوینده مناسب برای شستن فرش ایرانی استفاده شود. از مواد شوینده لکه بر مثل وایتکس به هیچ نسبتی برای شستن فرش های دستباف استفاده نکنید .هنگام شستشو از پارو و سایر روش های ایجاد فشار استفاده نکنید .

فرش خیس را به صورت لول شده و طولانی مدت رها نکنید. اگر می خواهید فرش را خاک گیری کنید مطمئن شوید که تار و پود فرش شما از استحکام کافی برخوردار است .و دچار پوسیدگی نشده است .

شست وشوی فرش دستبافت خود را به قالیشویی معتبر بسپارید.

روش ها و دستگاه های نوین فرش شویی کمک می کند تا بدون هیچ گونه فشاری فرش ها قابل شستشو شوند .اگر فرش شما قدیمی و حساس است بهتر از انجام کار را به قالیشویی معتبر و باسابقه بسپارید.قالیشویی ایرانیان از مواد طبیعی و ارگانیک و گیاهی برای شستن فرشهای دستباف استفاده می کند.

در صورتی که مدت طولانی از فرش استفاده نمی کنید .فرش را به شکل لوله شده با مقداری نفتالین و به صورت افقی انبار کنید. این کار موجب میشود تا فرش شما در طول زمان دچار آسیب نشود .همچنین اگر زمانی فرش شما دچار آسیب دیدگی بود .برای رفع آن شخصاقدام نکنید .زیرا مثلاً لکه بری از فرش کار هرکسی نیست. همچنین هر ماده پیشنهادی را برای زدودن لکه ها استفاده نکنید. در این زمینه بهتر است از افراد متخصص کمک بگیرید .در شرایط اضطرار می‌توانید ماده انتخابی را در گوشه ای از فرش امتحان کنید .و یا اگر مثلاً ریشه های فرش شما دچار آسیب شده است اقدام به قیچی کردن آنها نکنید .و در اسرع وقت برای مرمت آن با قالیشویی تماس بگیرید. ثبت سفارش آنلاین

از طریق واتساپ در خدمت شما هستیم ..
ارسال